Nyilatkozat – 107. Eszperantó Világkongresszus, Kanada, Montreal
Az Eszperantó Világszövetség 2022. augusztus 6. és 13. között a kanadai Montrealban tartotta 107. kongresszusát, amelyen 57 ország 859 képviselője megtárgyalta a „Nyelv, élet, föld: a bennszülött nyelvek évtizede” kerettémát. A kongresszus megnyitó ünnepségén elfogadott ún. területi elismeréssel mélységes köszönetünket fejeztük ki a különböző őslakos népeknek, elsősorban a mohaukoknak (az őslakosok nyelvén: kanien’kehá:ka = a kovakő népe), akik soha nem adták fel jogaikat arra a területre, ahol kongresszusunkat tartjuk.
Előadások, filmek, vitacsoportok, valamint egy odzsibva (anishinaabe) nyelvtanfolyam révén megismerkedhettünk az észak-amerikai és egyéb őslakos nyelvek és kultúrák sokféleségével. Világossá vált számunkra, hogy az őslakos népek fontos szerepet játszanak a természeti erőforrások és a biológiai sokféleség megőrzésében, és alapvető ismeretek hordozói a fenntartható földi élet szempontjából. Megtudhattuk, hogy a sok akadály és jogaik elleni támadás ellenére ezek a népek mindent megtesznek hagyományos életmódjuk gyakorlása, kultúrájuk megőrzése és földjeikhez fűződő jogaik érvényesítése érdekében.
A Bennszülött Nyelvek Nemzetközi Évtizedének (2022-2032) kezdete tiszteletére a kongresszus új, eszperantó nyelvű fordításban adta ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének az őslakosok jogairól szóló nyilatkozatát. A dokumentumban elismert számos jog közül külön felhívjuk a figyelmet a 13. cikkelyre, amely szerint „Az őslakosoknak joguk van újjáéleszteni, használni, fejleszteni és a jövő generációi számára továbbadni történelmi ismereteiket, nyelvüket, szájhagyományaikat, filozófiájukat, írásrendszerüket és irodalmukat, továbbá joguk van saját nyelvükön megnevezni magukat, azokat a helyeket és közösségeket, ahol élnek. Nyelvi jogi mozgalomként kifejezzük határozott támogatásunkat ezen elvek érvényesítése mellett.
Az eszperantó beszélői nagyra értékelik a kulturális és nyelvi sokszínűséget, és együtt dolgoznak a nyelvi demokrácia világszintű megvalósításán.
E célokkal, valamint a kongresszuson megvitatott ismeretekkel és elképzelésekkel összhangban kinyilvánítjuk az őslakosok iránti szolidaritásunkat és támogatásunkat az önrendelkezésre, békés együttélésre, igazságosságra és kölcsönös megértésre irányuló erőfeszítéseikkel kapcsolatban.
Deklaro de la 107-a Universala Kongreso de Esperanto en Montrealo, Kanado
La tradukon provlegis Jozefo HORVATH.